Fundacja Mistrzom Sportu
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza
Creative Green

GŁÓWNI PARTNERZY

Quanta cars
Fight Time
Gorący potok
Masters
VOYTEX
OCTAGON - polska marka sportowa

PARTNERZY

Kadeci przygotowują się do Mistrzostw Polski w Krynicy Zdroju i Mysiadle

29.07.2020
Kadeci przygotowują się do Mistrzostw Polski w Krynicy Zdroju i Mysiadle
Kadeci przygotowują się do Mistrzostw Polski w Krynicy Zdroju i Mysiadle
Już za kilka tygodni najlepsi kadeci startować będą w długo oczekiwanych Mistrzostwach Polski. Zawody w formułach light contact i pointfightingu odbędą się w dniach 4-6 września w Krynicy-Zdroju, a w wersji kick light od 25 do 27 września w podwarszawskim Mysiadle. W różnych jesiennych turniejach krajowych wezmą udział też kickboxerzy z grupy dzieci. Zawodnicy i zawodniczki na obozach i konsultacjach reprezentacji i klubów przygotowują się do wznowienia sezonu w czasie pandemii.

- Niestety z powodu pandemii koronawirusa nie odbędą się Mistrzostwa Świata Juniorów, Kadetów i Dzieci w Belgradzie, ale postaramy się zorganizować w październiku, listopadzie i grudniu dodatkowe turnieje ogólnopolskie, aby nasi kickboxerzy mieli jak najwięcej możliwości sprawdzenia swych umiejętności. W kalendarzu w połowie października jest „Polish Fighter Champion” kadetów młodszych, kadetów starszych, juniorów i seniorów w light contact, kick light i low kick w Szczecinie (organizator KS Alkon Szczecin), a mam nadzieję, że po rozmowach z kolejnymi organizatorami będziemy mogli wkrótce ogłosić następne zawody dla najmłodszych – mówi Piotr Siegoczyński, prezes Polskiego Związku Kickboxingu.

Biało-Czerwoni dobrze spisali się podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Europy w węgierskim Győr. W kategorii kadetów zdobyli 12 medali – po 2 złote i srebrne oraz 8 brązowych, a także 2 brązowe krążki w grupie dzieci. Najlepiej zaprezentowali się polscy kickboxerzy w rywalizacji w kick light. Z grona podopiecznych trenerów reprezentacji Rafała Mazurowskiego i Piotra Nasulewicza Mistrzami Europy zostali w wadze -60kg Julia Stasiuk i +69kg Armin Wilczewski, zaś Wicemistrzem Europy -42kg Oliwia Czader. Po brązowe medale sięgnęli -46kg Wioleta Grodzka, +65kg Wiktoria Ziober, -52kg Cezary Aderek i -57kg Miłosz Bogucki.

W light contact (trenerka Agnieszka Turchan, trener Zenon Pawlikowski) srebro wywalczył w kategorii +69kg Jakub Płacht, a brąz - -42kg Oliwia Czader, -55kg Natalia Maćkiewicz, -60kg Julia Stasiuk i -42kg Michał Kaczor. W pointfightingu dzieci (trener Zenon Pawlikowski) na 3 stopniu podium stanęli: -30kg Paweł Bielecki, -36kg Paweł Bączek.

Za najmłodszą kadrę PZKB – pointfightingu dzieci odpowiada Zenon Pawlikowski. Dwie wakacyjne konsultacje miały miejsce w Aleksandrowie koło Łukowa.

- W każdej z tych akcji szkoleniowych wzięło udział po ok. 30 zawodników i zawodniczek w wieku 7-10 lat z następujących klubów: Wołomińskie Centrum Sztuk Walki, X Fight Piaseczno, BKS Tiger Łomża, KS Dragon sekcja Gorzów Wielkopolski, Klub Sportowy Orient Częstochowa, KSW Łuków, NINJA Academy Warszawa, Sfinks Węgrów – powiedział Zenon Pawlikowski.

- W programie zajęć były ćwiczenia sprawnościowe, trening elementów technicznych i walki sparingowe. W trakcie drugiej konsultacji walki zostały rozegrane w formie turnieju w grupach z zastosowaniem systemu „każdy z każdym”. Były prowadzone przez licencjonowanych sędziów PZKB w pełnym składzie sędziowskim. Nad bezpieczeństwem zawodników od strony medycznej czuwał lekarz. Najlepsi zawodnicy otrzymali medale, jak w normalnych zawodach - dodał szkoleniowiec.

Łukowski trener podkreślił, że każdy uczestnik konsultacji toczył przynajmniej po 3 pełnodystansowe pojedynki. – Oczywiście wyniki nie były najważniejsze i nie stanowiły głównego celu, najważniejsza była integracja grupy w formie rywalizacji sportowej. Zwróciłem się do opiekunów z prośbą, żeby zbytnio nie angażowali się emocjonalnie w walki i dzięki temu udało się uniknąć sytuacji mocno stresowych. Sekundantami byli moi starsi zawodnicy, którzy świetnie poradzili sobie w tej roli. W trakcie konsultacji bardzo dużą uwagę zwracaliśmy na obostrzenia, zorganizowaliśmy pomiar temperatury, dezynfekcję, strefy wejścia i wyjścia. Osoby wchodzące na salę zmieniały obuwie. To bardzo budujące, że wszyscy zrozumieli powagę sytuacji. Cała impreza wyszła dobrze sportowo i organizacyjnie, cieszę się, że podążamy w dobrym kierunku.

- Wśród uczestników konsultacji byli zawodnicy, u których można już zauważyć duże umiejętności i talent do kickboxingu objawiający się zastosowaniem technik specyficznych dla pointfightingu, jak i innych technik używanych w kickboxingu. Zdając sobie sprawę, że najstarsi z nich wkrótce trafią do kadetów młodszych i będą rywalizować także w innych formułach, nie ograniczam się do wytrenowania u nich tylko umiejętności charakterystycznych dla pointfightingu. W szkoleniu tej grupy wiekowej zwracam szczególną uwagę na rozwój sprawności ogólnej, stosuję tory przeszkód, ćwiczenia koordynacyjne, ogólnie mówiąc dbam o wszechstronność zawodników. Podstawy muszą być konkretne. Podczas ME na Węgrzech widać było, że nasze dzieci pod względem technicznym nie odbiegają znacznie od rówieśników z innych krajów, są dobrze przygotowania specjalistycznie, lecz szwankuje motoryka: szybkość i zwinność co sprawia, że w walce nasi zawodnicy są ułamek sekundy wolniejsi od przeciwników. Moim zdaniem jest to pole do działania wymagające poprawy. Trzecia konsultacja odbędzie się w po Mistrzostwach Polski - przyznał trener Zenon Pawlikowski.

Emilia Szabłowska, trenerka reprezentacji Polski kadetów w pointfightingu, dwie konsultacje przeprowadziła na warszawskim Ursynowie, przy ul. Koński Jar.

- Zarówno w terminie czerwcowym, jak i lipcowym trenowało po 26-28 osób, w tym kadeci i juniorzy. Jeszcze jedną konsultację mamy zaplanowaną 22 sierpnia, tuż przed sezonem startowym. Zaczęliśmy solidnie i wszyscy nie możemy doczekać się pierwszych zawodów, które odbędą się we wrześniu – stwierdziła znakomita zawodniczka Emilia Szabłowska.

Trenerka na co dzień prowadząca Ninja Academy Warszawa podzieliła zajęcia na dwa bloki. – Pierwszy z nich, trwający 1,5-2 godz. to zajęcia techniczne. Z kolei popołudniowy to sparingi i kończący dzień mini turniej. Uczestnicy są dzieleni na grupy, a ich walki oceniają sędziowie, czyli my, trenerzy. Głównym celem jest spokojny powrót do rywalizacji, poczujcie trochę większej presji niż na samym treningu.

Emilia Szabłowska z niektórymi reprezentantami pracuje już od dłuższego czasu, ale pojawili się też nowi kadeci. – Oczywiście, nie wszyscy mogli pojawić się ze względu na pandemię. Ale była spora grupa osób, które ćwiczyły w obydwu konsultacjach. Na treningach byli młodzi kickboxerzy z klubów: X Fight Piaseczno, Ninja Academy Warszawa, Prime Wieliczka, Dan Świdnik, CSW Wołomin, Orient Częstochowa, Point Hunter Łęczna, Sfinks Węgrów i Tom Bee Team Góra Kalwaria. Co do wyróżniających się zawodników to na pewno wśród kadetów młodszych Nina Śmigielska, która wygrała wszystkie sparingi na ostatnich konsultacjach, a wśród kadetów starszych zdecydowanym liderem jest Filip Suder z Prime Wieliczka. Bardzo perspektywiczna jest również młodziutka Pola Stołowska z Ninja Academy, która już świetnie sobie radzi w sparingach z kadetkami starszymi.

Szkoleniowcem kadry narodowej Biało-Czerwonych w light contact kadetów jest Agnieszka Turchan (Beskid Dragon Bielsko-Biała).

- Reprezentacyjni kadeci i osoby aspirujące do występów w kadrze obecnie przygotowują się na klubowych obozach i zgrupowaniach. Moi podopieczni trenować będą w dniach 5-15 sierpnia w Mikoszewie w gminie Stegna. Planowaliśmy wcześniej konsultację reprezentacji w Łukowie, ale obostrzenia dotyczące koronawirusa sprawiły, że zdecydowaliśmy się przełożyć ją na późniejszy termin. Fajnie byłoby zorganizować ją nawet w formie treningów 1 dnia pod koniec wakacji. Być może uda się potrenować nieco dłużej, bowiem każde zajęcia będą z korzyścią dla naszych zawodniczek i zawodników. Na pewno skład reprezentacji się zmieni, część kadetów odchodzi do juniorów. Ale już wcześniej zawieszałam oko na młodszych kickboxerach, dlatego mam rozeznanie wśród kandydatów do mojej kadry PZKB light contact kadetów. Cały czas musimy patrzeć do przodu – zaznaczyła.

We wtorek 21 lipca reprezentacja Polski kadetów PZKB w formule kick light, pod wodzą trenerów Rafała Mazurowskiego i Piotra Nasulewicza, zakończyła 6-dniowe otwarte zgrupowanie w Sztutowie w woj. pomorskim. W campie wzięli udział kadeci młodsi i starsi, m.in. aktualni kadrowicze np. Wiktoria Szumska, Wioleta Grodzka i inni. Oprócz treningów, podczas „Open Camp For Cadets” nie zabrakło wyjazdu nad Bałtyk, regeneracji w basenie, różnych gier i zabaw. Bazą był Ośrodek Alga.

- Celem obozu była integracja sportowa, poruszanie aspektów i walorów taktycznych i psychomotorycznych w ramach przygotowań do wrześniowych Mistrzostw Polski kadetów w wersji kick-light oraz selekcja do kadry narodowej PZKB. Udało się zrealizować cały plan i jesteśmy bardzo zadowoleni. 2-krotnie organizowaliśmy sesje sparingowe, wcześniej dużo czasu poświęcaliśmy taktyce, np. kontratakowi pośredniemu i bezpośredniemu. Jako grupa kadeci pokazali, że są bardzo zdyscyplinowani, co dobrze wróży młodym sportowcom. Cieszy bardzo również wysoki poziom umiejętności, że wyróżnię kickboxerów z Sokoła Jarosław, AZS AWF Warszawa, Smoka Toruń, Championa Lubawa, FF Sport Opoczno i jeszcze kilku innych klubów. Pokazało się sporo fajnych osób i aż szkoda, że odwołane zostały Mistrzostwa Świata w Belgradzie. Ale jeśli nadal będą tak trenować to nastąpi konkretne „tąpnięcie” w 2021 roku. Na wyróżnienie zasługują m.in. Pola Stołowska i Kamil Guziński – uważa trener Rafał Mazurowski.
WSPÓŁPRACA:
WAKO
WAKO EUROPE
Ministerstwo Sportu
Antydoping
Prawo Sportowe
Fundacja Mistrzom Sportu
SportAccord
IWGA
Fisu
Polski Komitet Olimpijski
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka
Centralny Ośrodek Sportu
Copyright 2014 - 2024 Polski Związek Kickboxingu
Created by: KREATORMARKI.PL