Fundacja Mistrzom Sportu
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza
Creative Green

GŁÓWNI PARTNERZY

Quanta cars
Fight Time
Gorący potok
Masters
VOYTEX
OCTAGON - polska marka sportowa

PARTNERZY

MŚ w Kickboxingu: sześcioro Polaków w finałach, Łukasz Rafałko złotym medalistą

22.10.2021
MŚ w Kickboxingu: sześcioro Polaków w finałach, Łukasz Rafałko złotym medalistą
MŚ w Kickboxingu: sześcioro Polaków w finałach, Łukasz Rafałko złotym medalistą
Sześcioro polskich kickboxerów – jedna zawodniczka i pięciu zawodników – awansowało do finałów Mistrzostw Świata, które odbywają się w Lido di Jesolo we Włoszech. W czwartek do półfinałów formuły K-1 zakwalifikowało się dwoje naszych reprezentantów. Mistrzem Świata wśród weteranów został Łukasz Rafałko (-84kg) w light contact. Łącznie Biało-Czerwoni mają 23 krążki.

W piątkowo-sobotnich finałach zobaczymy: w full contact w wadze -75kg Jakuba Pokusę i w kategorii -91kg Mateusza Kubiszyna, który powalczy o 3 tytuł mistrza globu, w kick light -94kg Michała Grzesiaka i +94kg Rafała Gąszczaka, w low kicku -86kg broniącego tytułu Kacpra Frątczaka i w light contact -60kg Monikę Puzio-Nieszporek. W tej formule po złoto w mastersach sięgnął w wadze -84kg Łukasz Rafałko.

W walkach ćwierćfinałowych w K-1 triumfowali i medale sobie zapewnili w kat. -56kg Martyna Kierczyńska i -86kg Robert Krasoń.

Do swojego celu, jakim jest trzecie Mistrzostwo Świata, zmierza Mateusz Kubiszyn. W dzisiejszym półfinale wygrał z Uzbekiem Batirbekiem Khojabekovem, a finałowym rywalem będzie zawodnik turecki.

- Widziałem Turka w akcji, taki trochę „dziwny” styl walki, bowiem stawia na „cepeliadę”. Ale mi to będzie pasowało i chcę od początku go zdominować i odebrać mu wiarę w zwycięstwo. To ja chcę wygrać – mówi Mateusz Kubiszyn.

Trener kadry Radosław Laskowski z uznaniem wypowiadał się o swoich zawodnikach. – Mateusz walczył po profesorku w starciu ze stawiającym na techniki bokserskie Uzbekiem. Bardzo dobra taktyka sprawiła, że Kubiszyn wyeliminował atuty przeciwnika, który miał problemy z kopnięciami, więc skracał dystans i dążył do boksu. Khojabekov dostał minus punkt za brak wysokich kopnięć w rundzie. Mateusz utrzymywał dużą przewagę i pokazał też, że jest kickboxerem turniejowym, rozkręca się z walki na walkę.

- Zresztą podobnie jak Kuba Pokusa, który mierzył się z niewygodnym Marco Opsivacem. Chorwat miał pomysł na walkę, jednak wysokie kopnięcie Kuby na głowę pod koniec 1 rundy ostudziło rywala i ustawiło pojedynek. Bardzo się cieszę, że i Pokusa jest w finale. Regularnie wygrywał Puchary Świata, był nr 1 w rankingu WAKO, ale nigdy nie awansował do finału Mistrzostw Świata czy Europy. To jego największy sukces, a nie powiedział ostatniego słowa i zapowiada się pasjonująca rywalizacja z Rosjaninem.

Brązowy medal w full contact wywalczyła w kategorii -48kg Aleksandra Mądraszewska, która przegrała z Turczynką Hayriye Turksoy Hancer. – W walce z mistrzynią świata w taekwondo Oli zabrakło zimnej krwi. Rywalka potrafiła ją „oszukać”, uzyskać przewagę 1-2 pkt i ją utrzymać. Ale brąz to sukces tej młodej kickboxerki, która ma szansę na długie lata być naszą liderką w niższych wagach i szykujemy się na Igrzyska Europejskie w Krakowie. Jestem bardzo zadowolony także z tytułu Mistrza Świata dla weterana Łukasza Rafałko, który trenuje z nami w klubie w Poznaniu i na zgrupowaniach kadry full contact – powiedział Radosław Laskowski

Również dwóch Biało-Czerwonych powalczy o złote medale w wersji kick light. W czwartkowych walkach 1/2 finału w kat. -94kg Michał Grzesiak pokonał Chorwata Mateja Ovcarika, a w wadze +94kg Rafał Gąszczak wygrał z Czechem Adamem Pankiem.

- Czwartek zaczął się od dwóch wygranych walk Michała i Rafała. W pierwszej Michał Grzesiak z precyzja szwajcarskich zegarmistrzów rozpracował Chorwata Ovcarika, zwyciężając przez przewagę w drugiej rundzie. W finale zmierzy się z reprezentantem Węgier. Rafał Gąszczak równie precyzyjniej co Michał pokonał Czecha Panka. Pojedynek można było przyrównać do walki Dawida z Goliatem. Gabaryty Czecha napawały strachem, ale Rafał „Gonzo” rozpracował Goliata perfekcyjnie. W finale skrzyżuje rękawice z Słoweńcem, który dysponuje jeszcze większą wagą i zasięgiem ramion – przyznał trener kadry narodowej Patryk Zaborowski.

Po brązowe medale sięgnęli: -50kg Nicola Kaczmarek, -70kg Paulina Stenka, -69kg Grzegorz Błotnicki, -79kg Roger Garbaczewski, -89kg Mateusz Kamiński.

W dzisiejszych półfinałach Nicola Kaczmarek przegrała z Turczynką Duygu Turan, Paulina Stenka z Dunką Katrine Mannemar Pedersen, Grzegorz Błotnicki z Ukraińcem Volodymyrem Demchukiem, Roger Garbaczewski z Ukraińcem Arturem Borysovem i Mateusz Kamiński z Chorwatem Luką Zuljeviciem.

- Mateusz Kamiński zmagał się z kontuzją stopy, co bardzo utrudniało walkę z Chorwatem Zuljeviciem. Mimo wszystko zostawił serce. Niefortunnie w pierwszych sekundach pojedynku skończył rywalizację z brązowym medalem Roger Garbaczewski. Otrzymał kopnięcie w splot, co uniemożliwiło kontynuowanie walki. Nicola Kaczmarek nie sprostała mocnej reprezentantce Turcji, a z kolei Paulina Stenka przez prawie całą walkę prowadziła wysoko na punkty z Mistrzynią Świata z Danii. W ostatniej rundzie otrzymała kilka kopnięć za 2 punkty i w ostatecznym rezultacie musi zadowolić się brązowym medalem. Przegranej również doznał Grzegorz Błotnicki z utytułowanym reprezentantem Ukrainy. Grzesiu dotrzymywał kroku Demchukowi przez dwie rundy, niejednokrotnie prowadząc na punkty, niestety w 3 rundzie doświadczenie Ukraińca pozwoliło mu odskoczyć na kilka punktów – przyznał Patryk Zaborowski, z którym w sztabie szkoleniowym jest Seweryn Szczepankowski.

W wersji light contact w finale -60kg jest Monika Puzio-Nieszporek po zwycięstwie z Włoszką Aliseą Batazzi. Złoto w weteranach zdobył wspomniany Łukasz Rafałko. Z brązowymi krążkami do Polski wrócą: -50kg Anna Knobel (walczyła z Włoszką Federicą Trovalusci), -74kg Adrian Durma (z Grekiem Michailangelosem Nikolou), -79kg Krystian Rzepka (ze Słoweńcem Timotejem Zavecem).

- Monika ma taki styl, że kolokwialnie mówiąc zajeżdża rywalki, bardzo mocno idzie do przodu, do technik bokserskich dokłada kopnięcia, a sama jest bardzo odporna. Wygrała już trzy pojedynki w Lido di Jesolo i marzymy o czwartym – mówił trener Leszek Jobs pracujący w reprezentacji razem z trenerem Henrykiem Piwowarem.

Niestety w 1/2 finału nie powiodło się innym naszym kickboxerom. – Blisko finału była Ania Knobel, ale jej rywalka z Włoch wykazała się sporymi umiejętnościami w zakresie symulacji, np., w połowie 3 rundy nie miała już siły, więc poprosiła o przerwę medyczną. Ania, Mistrzyni Europy z 2014 roku, cisnęła i doprowadziła do remisy, ale ostatnie sekundy zadecydowały o porażce 1:2. Usprawiedliwieniem przegranej Adriana Durmy było przeziębienie, z którym boryka się od kilku dni. Zrobił co mógł w walce z Grekiem. Walka Krystiana Rzepki ze Słoweńcem Zavecem była szarpana, a punktacja na korzyść rywala. Natomiast Rafał Gąszczak walczył z Włochem Gherasim 40 minut po zwycięstwie w półfinale kick light. Niestety zabrakło kilku elementów, m.in. pracy na nogach. Rafał schodził zbyt nisko głową i został zdyskwalifikowany – dodał Leszek Jobs.

W low kicku do finału zakwalifikował się Mistrz Świata -86kg Kacper Frątczak, który pokonał Uzbeka Nurbeka Urishboeva. W pozostałych półfinałach, w wagach -52kg Barbara Nalepka przegrała z Serbką Saidą Bukvić, -60kg Natalia Stelmowska z Chorwatką Karmelą Makelją i -67kg Eliasz Jankowski z Rosjaninem Shamilem Gadzhimusaevem.

- Kacper Frątczak znów w finale MŚ i to bardzo nas cieszy. Zdecydowanie prowadził w dzisiejszej walce, nie szedł na wymianę, tylko spokojnie realizował założenia taktyczne. Basia Nalepka miała bardzo utytułowaną rywalkę z Serbii, ale dała dobrą walkę. Troszkę niskich kopnięć zabrakło Natalii Stelmowskiej, zaś Eliasz też dobrze się spisał, lecz trafił na bardzo mocno bijącego zawodnika z Rosji. Cały czas nie mogę pogodzić się z wczorajszą porażką – zdaniem sędziów – w ćwierćfinale Dominika Grzędy. Mielibyśmy więcej finałów! – podsumował trener Andrzej Garbaczewski.

W K-1 w swojej czwartej walce we Włoszech, w kat. -56kg Iwona Nieroda-Zdziebko przegrała w półfinale z Meksykanką Melissą Lisset Martinez Aceves.

- Bardzo trudną rywalką okazała się skoczna Meksykanka, walcząca z odwrotnej pozycji, wykonująca obrotówki i „boczniaki”. Iwona bardzo się starała, zdobyła brąz i wystąpi też w The World Games. W strefie medalowej są również Martyna Kierczyńska i Robert Krasoń. Martyna wygrała w -56kg z Rosjanką Mariną Merchuk, a Robert Krasoń w -86kg z Hiszpanem Hamdi Hajji Mohamedem – przyznał trener Witold Kostka.

W innych ćwierćfinałach w 48kg Dominika Chylińska przegrała z Brazylijką Marią Eduardą Costą Alves, -65kg Pola Rogala z Czeszką Sarką Melinovą oraz -57kg Piotr Woźniak z Azerem Asgarem Rahimovem, -60kg Piotr Stępień z Francuzem Clement Adroverem.

- Zdenerwowałem się w walce Piotra Stępnia, bowiem jemu nie przyznawano punktów tylko rywalowi… Piotr Woźniak długo prowadził 3:0, w trzeciej rundzie też był ten rezultat, pod koniec zrobiło się 2:1, a w ostatnich sekundach Azer kopnął low kicka na blok, a tymczasem wynik zmienił się na 1:2 na niekorzyść naszego reprezentanta. Szkoda tych werdyktów, bo powinniśmy mieć więcej medali. Pola Rogala uległa rywalce z Czech, którą niedawno pokonała na Pucharze Świata w Budapeszcie. Ale tak jak mówiłem przyjechaliśmy do Włoch z nową reprezentacją, wszyscy chcemy ciężko pracować i przyjdą sukcesy – podkreślił Witold Kostka.

WSPÓŁPRACA:
WAKO
WAKO EUROPE
Ministerstwo Sportu
Antydoping
Prawo Sportowe
Fundacja Mistrzom Sportu
SportAccord
IWGA
Fisu
Polski Komitet Olimpijski
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka
Centralny Ośrodek Sportu
Copyright 2014 - 2024 Polski Związek Kickboxingu
Created by: KREATORMARKI.PL