Fundacja Mistrzom Sportu
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza
Creative Green

GŁÓWNI PARTNERZY
Quanta cars
Fight Time
Gorący potok
Masters
Voytex

PARTNERZY

Mistrzostwa Polski w kickboxingu: sukces Iwony Nierody-Zdziebko i Bartosza Dołbienia w K-1 w Kartuzach

05.05.2022
Mistrzostwa Polski w kickboxingu: sukces Iwony Nierody-Zdziebko i Bartosza Dołbienia w K-1 w Kartuzach
Mistrzostwa Polski w kickboxingu: sukces Iwony Nierody-Zdziebko i Bartosza Dołbienia w K-1 w Kartuzach
Iwona Nieroda-Zdziebko (-52kg) i Bartosz Dołbień (-81kg) zostali uznani najlepszymi kickboxerami Mistrzostw Polski w formule K-1 w Kartuzach. Drużynowo zwyciężył KS Sporty Walki Piła przed Rebelią Kartuzy i Legią Fight Club Warszawa. Organizatorem zawodów był prowadzony przez Patryka Zaborowskiego Kartuski Klub Kickboxingu Rebelia.

W turnieju seniorów, juniorów starszych i młodszych startowało 310 zawodników i zawodniczek z 88 klubów, a ich rywalizację obserwowali trenerzy kadry narodowej Witold Kostka, Zbigniew Prych, Łukasz Rambalski (seniorzy), Tomasz Mamulski i Tomasz Szczepaniuk (juniorzy).

- Wkrótce wybierzemy skład reprezentacji na czerwcowy Puchar Świata. Jeśli chodzi o nowych mistrzów i wicemistrzów zawodów w Kartuzach, z bardzo dobrej strony pokazali się m.in. złoty medalista -86kg Krystian Katra i srebrna medalistka -60kg Paulina Grzegórska, która miała już wcześniej sukcesy w juniorach - mówi trener Witold Kostka.

Przygotowująca się do The World Games utytułowana Iwona Nieroda-Zdziebko (UKS Diament Pstrągowa) w walce o tytuł na Gali Finałowej – podobnie jak w pojedynku o złoto niedawnego krajowego czempionatu w low kicku – pokonała Barbarę Nalepkę (Fighter Wrocław) 3:0.

- Sam pojedynek oceniam dobrze, choć jestem typem zawodniczki, która zawsze chciałaby wykonać lepszą pracę. Mimo przewagi i pewności w tym co robię czułam, że ostatni pojedynek z Basią podczas Mistrzostw Polski low kick lepiej rozegrałam. A jeśli chodzi o moje atuty w sobotniej walce, na pewno były nimi szybkość oraz praca na nogach – powiedziała Iwona Nieroda-Zdziebko.

W zmaganiach w kat. -56kg z udziałem Mistrzyń Świata – aktualnej Martyny Kierczyńska (Legion Głogów) i byłej Ewy Pietrzykowskiej (Palestra Warszawa), wygrała kickboxerka z Dolnego Śląska 3:0.

- Nasza walka finałowa mogłaby być na przykład finałem Mistrzostw Świata. Tak się stało, że obie mamy w dorobku tytuły Mistrzyni Świata K-1. Bój o miejsce w kadrze na Mistrzostwa Europy musimy toczyć już na mega wysokim poziomie w kraju. Myślę, że jeżeli obie pojechałybyśmy na Mistrzostwa Świata czy Europy, to i tak finał byłby polski. Uważam, że wygrałam swoją agresją i zaciętością. Dominowałam siłowo, kondycyjnie, szłam do przodu, to ja chciałam bardziej zwyciężyć. Przełamałam przeciwniczkę mentalnie i narzuciłam jej własny styl walki, w którym ona nie odnajduje się zbyt dobrze - przyznała Martyna Kierczyńska.

W kat. +70kg Mistrzynią Polski została Hanna Wysocka (SKF Boksing Zielona Góra), która kilka miesięcy temu zwyciężyła w ME Juniorek w formułach light contact i kick light, a teraz już wygrywa w MP Seniorek w ringu – najpierw w low kicku i teraz w K-1. W finale na Kaszubach pokonała Martę Treder (Złomiarz Team Gdańsk) 3:0. - Myślę, że walki, które stoczyłam na low kicku miesiąc temu były bardziej wymagające niż w K-1. Półfinał i finał rozegrałam mądrze i na spokojnie, nie wchodząc zbytnio w wymiany ciosów – oceniła Hanna Wysocka.

Dwa złote medale w ciągu 4 tygodni zdobyła też startująca w wadze -70kg Marta Janikowska (KS Pretorium Poznań). W finale wygrała z Weroniką Wysoczyńską (Nowodworski Klub Sportów Walki Bastion).

- Tak jak ostatnio zaznaczyłam moim celem było zdobycie złotego medalu na MP low kick i MP K-1. Ciężka praca pod okiem głównego trenera Rafała Gabrysiaka jak widać mocno zaowocowała, za co mu bardzo dziękuję. W Kartuzach stoczyłam dwie walki, półfinał wygrywam przez poddanie przeciwniczki po drugiej rundzie, w finale miała miejsce taka sama sytuacja. Następny start to Puchar Świata w Budapeszcie, także wracam na matę aby jak najlepiej pokazać się na arenie międzynarodowej – stwierdziła Marta Janikowska.

Po ubiegłorocznym sukcesie w MP w wadze -60kg, tym razem w -65kg wystąpiła Aleksandra Niewiadomska (Legia Fight Club Warszawa). O złoto pokonała Sylwię Maksym (SKF Nak Muay Szczecin) 3:0.

- Decyzja o powrocie do kategorii -65kg zapadła ze względu na problemy zdrowotne, z którymi się borykałam i uniemożliwiły mi zejście w tym roku do wagi -60kg. W półfinale spotkałam się z Patrycją Borys, która boksuje na wysokim poziomie i kilka jej ciosów odczułam. Jednak boks to nie kickboxing i moja praca kopnięciami zrobiła robotę, a w szczególności kolana, w tym jedno z nich kończące walkę przed czasem w 3 rundzie. W finale zwyciężyłam z Sylwią Maksym, z tego co wiem również byłą pięściarką i zawodniczką muay thai. Walka była odmienna od półfinałowej. Więcej było pracy nogami. Po pierwszej rundzie prowadziłam i czułam, że kontroluję pojedynek, w drugiej rundzie jednak zaczęłam tracić przewagę. Po zejściu do narożnika otrzymałam kilka cennych rad od mojego trenera Karola Łady i wróciłam do walki zmotywowana. 3 runda była w pełni pod moją kontrolą i dominacją, wróciła też praca kolanami – powiedziała Aleksandra Niewiadomska.

Wśród mężczyzn w wadze +91kg zabrakło znakomitego Michała Bławdziewicza (Palestra Warszawa), a pod jego nieobecność triumfował faworyt Robert Dochód (Kickboxing Team Sejny). W wadze -91kg wygrał broniący tytułu Dominik Zadora (Paco Team Mysłowice) po finałowym zwycięstwie z Mariuszem Nowosadem (Legia Fight Club Warszawa) 2:1. - Drugi rok walczę w zawodach PZKB i drugi raz wygrałem w MP K-1. Walkę finałową stoczyłem z bardzo niewygodnym i wysokim przeciwnikiem, który bił się bardzo chaotycznie, ale udało mi się go wypunktować. Uważam, że ciężej o tytuł było w tym roku – mówi Dominik Zadora.

Tak jak w 2021 roku, najlepsi w -81kg byli Bartosz Dołbień (Sparta Gym Warszawa) i Dominik Kaleta (SK Kickboxing Kielce). Zawodnik Sparty zwyciężył 3:0. W poprzednim sezonie złoto zdobył Dominik Kaleta, bowiem Bartosz Dołbień nie mógł przystąpić do finału z powodu kontuzji ręki.

- To moje 4 złoto w MP K-1 oraz jeszcze jedno mam w Pro/Am K-1. Z Kaletą walczyłem 3 razy, a wygrałem 2-krotnie. Przegrałem w Budapeszcie na Pucharze Świata 1:2, w ostatnich sekundach walki Jednym low kickiem. W Kartuzach otrzymałem pierwszy tytuł najlepszego zawodnika mistrzostw kraju – mówi Bartosz Dołbień.

Nieobecność Damiana Piskorza w -75kg sprawiła, że poznaliśmy nowego Mistrza Polski – został nim Dawid Siek (KS Sporty Walki Piła). Wygrał o złoto z Sebastianem Girkiem (Kick Boxing Małpka Zawiercie) 3:0. - To mój 3 tytuł w K-1 i pierwszy w seniorach. W finale, po 3 wcześniejszych walkach, czułem kryzys, ale wygrałem. Niezależnie od przeciwników, zawsze jadę na turniej z nastawieniem na wygraną.

W kat. -63,5kg mistrzostwo Polski wywalczył Piotr Stępień (MUKSW FF Sport Opoczno). Rok wcześniej zwyciężył w -60kg, a teraz w niższej wadze wygrał jego dawny rywal Mariusz Lach (Legion Głogów).

- Był to mój debiut w kategorii -63,5kg na dużej imprezie mistrzowskiej. Trzeci rok z rzędu wygrywam Mistrzostwa Polski, co roku zmieniając kategorię wagową na wyższą -57 w 2020, -60 w 2021, -63,5 w 2022 roku. Prawdopodobnie będzie to już moja docelowa wagowa i w niej planuję zdobyć złoto na listopadowych Mistrzostwach Europy w Turcji. W finale zawalczyłem z Dawidem Michalskim z Center Team Odolanów. Czułem, że mam przewagę przede wszystkim szybkości i to wykorzystywałem. Uzyskałem przewagę w pierwszej rundzie i utrzymałem ją do końca walki, ostatecznie wygrywając jednogłośnie na punkty – ocenił Piotr Stępień.

Natomiast Mariusz Lach po wygranej z Michałem Gwajem (Ragnarok Białystok) mówił: - Nie miałem żadnej presji, nie myślałem o tym, czy jestem faworytem. Kogo bym nie miał w swojej kategorii trzeba było zrobić swoje. Michał Gwaj ma agresywny styl walki, ale byłem lepszy fizycznie i to pozwoliło mi zwyciężyć. Byłem w stanie przełamać jego agresję i nie pozwolić mu się rozwinąć.

Wyniki MP K-1 Seniorów:

+91kg Robert Dochód (Kickboxing Team Sejny) - Dawid Czyżewski (Golden Dragon Bydgoszcz) KO3
-91kg Dominik Zadora (Paco Team Mysłowice) - Mariusz Nowosad (Legia Fight Club Warszawa) 2:1
-86kg Krystian Katra (Fight-Hobby Legnica) - Daniel Lechowicz (Scorpion Krępice) RSC3
-81kg Bartosz Dołbień (KS Sparta Gym Warszawa) - Dominik Kaleta (SK Kickboxing Kielce) 3:0
-75kg Dawid Siek (KS Sporty Walki Piła) - Sebastian Girek (Kick Boxing Małpka Zawiercie) 3:0
-71kg Wojciech Konopiński (Golden Dragon Bydgoszcz) - Bartosz Botwina (Uniq Fight Club Warszawa) WO
-67kg Adrian Gunia (Palestra Warszawa) - Mateusz Janik (Legion Głogów) 3:0
-63,5kg Piotr Stępień (MUKSW FF Sport Opoczno) - Dawid Michalski (Center Team Odolanów) 3:0
-60kg Mariusz Lach (Legion Głogów) - Michał Gwaj (Ragnarok Białystok) 3:0
-57kg Piotr Woźniak (KS Sporty Walki Piła) - Krystian Rozkosz (Paco Team Mysłowice) 3:0
-54kg Kacper Dąbrowski (Iron Gym Wrocław) - Tomasz Wojtak (TS Wisła Kraków) 3:0

+70kg Hanna Wysocka (SKF Boksing Zielona Góra) - Marta Treder (Złomiarz Team Gdańsk) 3:0
-70kg Marta Janikowska (KS Pretorium Poznań) - Weronika Wysoczyńska (Nowodworski Klub Sportów Walki Bastion) AB3
-65kg Aleksandra Niewiadomska (Legia Fight Club Warszawa) - Sylwia Maksym (SKF Nak Muay Szczecin) 3:0
-60kg Natalia Stelmowska (Małopolska Szkoła Sportu i Rekreacji Ring Kraków) - Paulina Grzegórska (Łaski Klub Sztuk Walki) 3:0
-56kg Martyna Kierczyńska (Legion Głogów) - Ewa Pietrzykowska (Palestra Warszawa) 3:0
-52kg Iwona Nieroda-Zdziebko (UKS Diament Pstrągowa) - Barbara Nalepka (Fighter Wrocław) 3:0
-48kg Kamila Gołębiewska (Fight Club Radzymin) - Martyna Sobkowiak (Hunter Gym Bydgoszcz) 3:0
WSPÓŁPRACA:
WAKO
WAKO EUROPE
Ministerstwo Sportu
Antydoping
Prawo Sportowe
Fundacja Mistrzom Sportu
SportAccord
IWGA
Fisu
Polski Komitet Olimpijski
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka
Copyright 2014 - 2022 Polski Związek Kickboxingu
Created by: KREATORMARKI.PL