Fundacja Mistrzom Sportu
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza
Creative Green

GŁÓWNI PARTNERZY
Quanta cars
Fight Time
Gorący potok
Masters
Voytex

PARTNERZY

Mistrzostwa Polski AZS w kickboxingu: poznaliśmy nowych złotych medalistów

05.05.2022
Mistrzostwa Polski AZS w kickboxingu: poznaliśmy nowych złotych medalistów
Mistrzostwa Polski AZS w kickboxingu: poznaliśmy nowych złotych medalistów


W hali sportów walki Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie odbyły się Mistrzostwa Polski Akademickiego Związku w kickboxingu w formułach K-1, Full Contact, Pointfighting i Light Contact. W drugiej połowie w Łodzi rozegrane zostaną Europejskie Igrzyska Akademickie (European Universities Games).

W stołecznych zawodach rywalizowało 93 zawodniczek i zawodników z 48 klubów i uczelni. W ringu i na planszy stoczono 50 walk. Organizatorami turnieju byli AZS AWF Warszawa i AWF Warszawa, a patronat objęli Polski Związek Kickboxingu i Akademicki Związek Sportowy.

Najlepsi kickboxerzy i kickboxerki z MP AZS wystąpią w dniach 17 – 30 lipca w Europejskich Igrzyskach Akademickich. W Łodzi o medale walczyć będą sportowcy w 20 dyscyplinach. W programie kickboxingu są zmagania w K-1, Full Contact, Pointfightingu i Kick Light. W ringu – po pięć kategorii wagowych męskich (-67 kg, -71 kg, -75 kg, -81 kg, -86 kg) i trzy kobiece (56 kg, -60 kg, -65 kg), a na planszy – po cztery męskie (-63 kg, -74 kg, -84 kg, +84 kg) i trzy kobiece (-55 kg, -65 kg, +65 kg).

Między innymi dwa złote medale w Warszawie zdobyli studenci Akademii Kaliskiej (kierunek fizjoterapia) – w full contact Weronika Szymczak (-60 kg) i Mateusz Kupijaj (-67 kg).

- Tegoroczny start w Akademickich Mistrzostwach Polski był dla mnie bardzo udany, a na bardzo wysokim poziomie była też organizacja zawodów. Walka finałowa przebiegła dla mnie pomyślnie. Po wyrównanej pierwszej rundzie, w drugiej Filip Matyśkiewicz (KS AZS AWF Warszawa) dwa razy był liczony, co zwiększyło moją pewność siebie. Zakończyłem pojedynek przed czasem w trzeciej rundzie. Jest to mój pierwszy start i pierwszy złoty medal na Akademickich Mistrzostwach Polski, ale na pewno nie ostatni – przyznał Mateusz Kupijaj, który podkreślił pomoc w narożniku bardzo doświadczonego trenera Jerzego Radomskiego.

W wersji full contact zwyciężył w wadze -75kg Krystian Patalas (Kohorta Poznań). Pierwszą walkę z Kamilem Kutnikiem (Waleczna Lubelszczyzna Lublin) wygrał jednogłośną decyzją sędziów, a w finale z Filipem Kratą (Łaski Klub Sztuk Walki) triumfował przez TKO w drugiej rundzie.

- Swój występ oceniam na bardzo dobry. Byłem dobrze przygotowany i trzymałem się planu. W finale mój przeciwnik był liczony w pierwszej rundzie, w drugiej zwiększyłem tempo walki i był liczony kolejne 2 razy. Wygrałem przez nokaut techniczny. Był to mój pierwszy start w AMP w kickboxingu – przyznał Krystian Patalas.

W K-1 Rules na najwyższym stopniu podium stanął m.in. Rafał Sztark (Stark Kickboxing Team Częstochowa) po finałowym zwycięstwie w wadze -81kg nad Damianem Piętoniem (Wołowski Klub Bokserski Champion Wołów).

- Walkę finałową skończyłem przed czasem w 1 rundzie przez mocne ciosy na wątrobę. Przeciwnik był 2 razy liczony i pojedynek został przerwany. Jeśli chodzi o dorobek medalowy to jest mój drugi z Mistrzostw Polski AZS. W 2019 roku startowałem w formułach planszowych, w których wywalczyłem srebrny medal. Około 2 lat temu przeniosłem się do najtwardszej formuły ringowe, a formę szlifuję pod okiem Norberta Anzorge. Celujemy teraz w Europejskie Igrzyska Akademickie. Nastawiam się tylko na formułę K-1. Czasami startuję jeszcze dodatkowo w low kicku – stwierdził Rafał Sztark.

Miesiąc temu Rafał Sztark sięgnął po srebro podczas MP w low kicku w Piotrkowie Trybunalskim. W finale przegrał – decyzją sędziów – z Marcinem Kujawą (UKS High Kick Gym Szczecin).

- Pod koniec zeszłego roku wywalczyłem srebrny medal w Pucharze Polski K-1. Natomiast w mistrzostwach kraju w low kicku mało zabrakło mi żeby wywalczyć złoto. Z powodu mocno porozbijanych nóg musiałem ograniczać kopanie, co miało wpływ na wynik. Planuję z trenerem w czerwcu start w Mistrzostwach Polski Pro-Am Low Kick, na które dostałem zaproszenie – dodał Rafał Sztark, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w formułach planszowych.

W gronie złotych medalistów w light contact znaleźli się np.: -63kg Albert Mederski (MUKS Olimpia Nowe Miasto Lubawskie) i -84kg Maksymilian Palej (SKT Tiger Dzierżoniów) oraz -55kg Aneta Tlałka (KKS Sporty Walki Poznań).

- W tegorocznych AMP wystartowałem w formułach light contact oraz pointfighting. Zarówno w jednej, jak i drugiej formule stoczyłem walkę z Mateuszem Kucharzem (Wielicko-Gdowska Szkoła Walki Prime Wieliczka). Wygrałem w light contact, natomiast w pointfighting musiałem uznać wyższość przeciwnika. Były to moje 2 zawody AWP, startowałem również w zeszłym roku i wówczas wywalczyłem srebrny medal w light contact w -69kg – powiedział Albert Mederski.

W tych samych formułach planszowych startował i w obydwu zwyciężył Maksymilian Palej. W starciach finałowych pokonał Pawła Fiduta i Michała Jarosza (obaj KU AZS Politechniki Lubelskiej). - Start uważam za udany. Był to mój debiut w seniorach. Wygrałem 2 walki w pointfightingu przed czasem przez przewagę techniczną, a w light contact zwyciężyłem jednogłośną decyzja sędziów. Finał w pointfightingu zakończyłem 12-2, a w light mega ciężka walka z 6 lat starszym i dużo większym zawodnikiem. Ogólnie zdobyłem już 18 tytułów Mistrza Polski licząc kickboxing i taekwondo w poszczególnych kategoriach wiekowych i wagowych – mówił Maks Palej.

Bardzo zadowolona była także debiutująca w AMP Aneta Tlałka, która w finale wygrała z Natalią Szostek (KU AZS Wojskowa Akademia Techniczna). - Pierwszy raz się spotkałam z tą przeciwniczką. Pierwsza runda była dość spokojna, parę czystych ciosów dostałam i to mnie zmotywowało do zwiększenia tempa. Druga runda już była lepsza, było więcej ruchu i wykorzystywałam sytuację, rywalka poddała się w 2 rundzie. Dodam też, że do tej pory startowałam tylko w full contacie, a teraz pierwszy raz walczyłam w light contacie. Rok temu na MP full contact zajęłam 2 miejsce, na młodzieżowych MP full contact wywalczyłam 3 pozycję – podsumowała.

Ciekawych pojedynków nie zabrakło w formule pointfighting, w której zwyciężali m.in. w kategorii -69kg Damian Gadulski (KU AZS Wojskowa Akademia Techniczna) oraz w wadze -60kg Aleksandra Polak (Sportowy Klub Taekwon-do Niedźwiedź Kępno).

- W pointfightingu wygrałam w finale przez RSC w 1 rundzie z leną Shydlovską (Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie), a w light contact przegrałam przez RSC-1 z Natalią Zakrzewską (MUKS Olimpia Nowe Miasto Lubawskie). Pierwszy raz spotkałyśmy się na macie. Obie walki nie trwały długo. Finał w PF zakończył się w 4. sekundzie, po kopnięciu okrężnym na głowę przeciwniczka doznała kontuzji oka i nie była w stanie kontynuować walki. Półfinał w LC trwał niewiele dłużej, około minuty, tym razem ja po ciosie prostym nie zostałam dopuszczona przez sędziego do dalszej rywalizacji względu na uraz nosa – opisywała Aleksandra Polak, dla której w kickboxingu był to drugi start. Wcześniej wystąpiła w Otwartym Pucharze Polski w Świdniku.

Tym razem bez złota z AMP wraca utytułowany Grzegorz Błotnicki (A&W Team Obrowo), kat. -69kg. W pointfightingu złoto zdobył Damian Gadulski, a w light contact Nikodem Lewandowski (Fighter Wrocław).

- Do zawodów przystąpiłem bardzo dobrze przygotowany. Jestem podchorążym Wojskowej Akademii Technicznej i reprezentowałem barwy tejże uczelni. W finale spotkałem się z kolegą, z którym bywałem m.in w kadrze narodowej. Postawił mi bardzo duży opór, ale większe doświadczenie w formule pointfighting sprawiło, że to moja ręka powędrowała w górę i tym samym zdobyłem tytuł Akademickiego Mistrza Polski – relacjonował Damian Gadulski.

Przed rokiem, również w Warszawie, sięgnął on po srebro w obu formułach planszowych w wadze -74kg. - Tym razem zmieniłem kolor na złoty. Zawody z roku na rok zyskują na popularności, przez co i poziom rywalizacji staje się większy. Doświadczenie, charakter i umiejętności mają tu bardzo duże znaczenie – dodał.

Złoci medaliści Mistrzostw Polski AZS w kickboxingu:

K1 Rules
+91kg Konrad Delekta (KS Gym Fight Wrocław)
-91kg Dawid Czerwieniec (Fight Point Biała Podlaska)
-86kg Sebastian Domański (Legionowski Klub Sportów Walki Tajfun)
-81kg Rafał Sztark (Stark Kickboxing Team Częstochowa)
-75kg Maciej Grabski (Aligatores FC Warszawa)
-71kg Paweł Paszkowski (Human Białystok)
-67kg Patryk Herdzina (Stowarzyszenie Fight Club Knurów)

-70kg Karolina Kuzawska (Fight Point Biała Podlaska)
-65kg Aleksandra Weśniuk (KU AZS Akademia Bialska Nauk Stosowanych Biała Podlaska)
-60kg Paulina Grzegórska (Łaski Klub Sztuk Walki)
-56kg Ewelina Peczyńska (Ragnarok Białystok)

Full Contact
-91kg Przemysław Kozioł (Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie)
-81kg Paweł Bogusz (Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie)
-75kg Krystian Patalas (Kohorta Poznań)
-71kg Mateusz Wójtowicz (Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie)
-67kg Mateusz Kupijaj (Akademia Kaliska)
-60kg Neelabha Chakraborty (Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie)

-60kg Weronika Szymczak (Akademia Kaliska)
-52kg Marta Pawlikowska (KSW Łuków)
-48kg Sylwia Lewandowska (Sportowy Klub Kick-Boxing Politechniki Lubelskiej)

Light contact
+94kg Michał Zapała (Łaski Klub Sztuk Walki)
-94kg Tomasz Kiernozek (Wyższa Szkoła Kultury Fizycznej i Turystyki w Pruszkowie)
-89kg Stanislav Haloma (KU AZS Politechnika Lubelska)
-84kg Maksymilian Palej (SKT Tiger Dzierżoniów)
-79kg Marcin Blicharski (Akademicki Klub Sportowy Politechniki Wrocławskiej)
-74kg Oskar Zawiślak (Klub Sztuk Walk Shark Łódź)
-69kg Nikodem Lewandowski (Fighter Wrocław)
-63kg Albert Mederski (MUKS Olimpia Nowe Miasto Lubawskie)
-57kg Mateusz Blinowski (KU AZS Politechniki Lubelskiej)

+70kg Paulina Badowska (Łaski Klub Sztuk Walki)
-65kg Gabriela Sztukowska (KS AZS AWF Warszawa)
-60kg Natalia Zakrzewska (MUKS Olimpia Nowe Miasto Lubawskie)
-55kg Aneta Tlałka (KKS Sporty Walki Poznań)
-50kg Aleksandra Kucharz (Uniwersytet SWPS Warszawa)

Pointfighting
+94kg Maciej Dolata (LUKS Zamek Expom Kurzętnik)
-94kg Rafał Janczewski (AZS WSKFiT)
-84kg Maksymilian Palej (SKT Tiger Dzierżoniów)
-79kg Jakub Dziliński (Stowarzyszenie Gladius Ostróda)
-69kg Damian Gadulski (KU AZS Wojskowa Akademia Techniczna)
-63kg Mateusz Kucharz (Wielicko-Gdowska Szkoła Walki Prime Wieliczka)

-60kg Aleksandra Polak (Sportowy Klub Taekwon-do Niedźwiedź Kępno)
-55kg Marta Pawlikowska (KSW Łuków)
-50kg Aleksandra Kucharz (Uniwersytet SWPS Warszawa)
WSPÓŁPRACA:
WAKO
WAKO EUROPE
Ministerstwo Sportu
Antydoping
Prawo Sportowe
Fundacja Mistrzom Sportu
SportAccord
IWGA
Fisu
Polski Komitet Olimpijski
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka
Copyright 2014 - 2022 Polski Związek Kickboxingu
Created by: KREATORMARKI.PL